Načelnik Mr sci. med. dr Jovan Nedović, Šef odeljenja Doc.dr Bojana Stamenković
Klinika za reumatologiju je visoko specijalizovana i moderno opremljena zdravstvena ustanova koja se bavi prevencijom, dijagnostikom i lečenjem reumatskih bolesti (zapaljenjski reumatizam, sistemske bolesti vezivnog tkiva, degenerativni, vanzglobni i metabolički reumatizam).
Jedna je od 5 referentnih ustanova za savremeno lečenje i zbrinjavanje reumatoloških bolesnika u Srbiji.
Specijalizovana poliklinička i bolnička zdravstvena delatnost u oblasti reumatskih bolesti sprovodi se na bolničkom odeljenjy i odseku za poluintenzivnu negu, kao i u specijalističkoj službi.
Bolničko odeljenje raspolaže sa 40 kreveta, a polu intezivna nega (PIN) sa 6 kreveta. U okviru Klinike za reumatologiju uspešno funkcionišu i kabineti za osteodenzitometriju, mišićnoskeletni ultrazvuk, kapilaroskopiju, magnetnu rezonancu i dijagnostičko-terapijsku intraartikularnu punkciju.
Najsavremeniji terapijski pristup zapaljenskim i metaboličkim artropatijama sprovodi se kroz dnevnu bolnicu za primenu biološke terapije i davanje parenteralnih bisfosfonata.
U okviru klinike funkcioniše ambulanta za rani artritis: za brzu i ranu dijagnozu inflamatornih artropatija i pravovremenu terapiju lekovima koji utiču na tok bolesti.
Klinika poseduje savremenu opremu za neinvazivnu dijagnostiku u koju spadaju i kompjuterizovani koštani denzitometar, stereo kapilaroskop, magnetno rezonantni skener i ultrazvučni aparat za pregled zglobova.
Lekari klinike za reuamtologiju autori su brojnih radova, a veliki broj njih je objavljen u stranim časopisima i drugim publikacijama. Autori su stručnih monografija i poglavlja u udžbeniku Interna medicina (Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu). Aktivni su učesnici domaćih i međunarodnih stručnih skupova, kao i istraživači u domaćim i inostranim naučnim projektima i kliničkim studijama.
Klinika za reumatologiju je i nastavna baza Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu za internu medicinu, oblast reumatologije i balneoklimatologije. Na klinici se svakodnevno obavlja edukacija lekara, studenata i srednjeg medicinskog kadra u okviru osnovnih, specijalističkih, uže specijalističkih i doktorskih studija.
Tradicionalni Simpozijum iz reuamtologije koji se redovno održava na 2 godine, ima zapaženu ulogu u domaćoj i inostranoj stručnoj javnosti.
BOLNIČKO LEČENjE
Bolničko lečenje – hospitalizacija je neophodna i medicinski opravdana ukoliko je potrebna zdravstvena zaštita ili njen deo (dijagnostika, lečenje, operacija, rehabilitacija i sl.) koja može da se sprovede isključivo u stacionarnim (bolničkim) uslovima, odnosno ukoliko se zdravstvena zaštita ne može obezbediti ambulantnim ili kućnim lečenjem.
Klinika za reumatologiju
Prijem na bolničko lečenje
Potrebu stacionarnog lečenja indikuje lekar specijalista reumatolog Instituta „Niška Banja“ – za pacijente sa teritorije filijale RFZO Niš, ili lekar specijalista interne medicine na primarnom i sekundarnom nivou zdravstvene zaštite za pacijenete van teritorije filijale RFZO Niš, nakon pregleda u specijalističkim ambulantama. Pacijent onda sa izveštajem lekara reumatologa ili lekara specijaliste interne medicine odlazi na I sprat stacionara „Zelengora“ – Klinika za reumatologiju, gde od odgovorne sestre klinike dobije termin za hospitalizaciju. Dobijanje termina može se obaviti i telefonskim putem 018/502-032 u vremenu 7:30 do 14:30 č. Ako je pacijent sa teritorije RFZO filijale Niš u obavezi je da od strane izabranog lekara pribavi uput za stacionarno lečenje u Institutu. Ako je pacijent iz ostalih filijala RFZO-a, pacijent se na bolničko odeljenje upućuje na osnovu ocene lekarske komisije koja indikuje bolničko lečenje.
Informacije u vezi biološke terapije možete dobiti na telefon 018/502-034 u vremenu 13:00 do 14:00 č.
Indikaciju za hitnu ili brzu hospitalizaciju postavlja lekar specijalista reumatolog Instituta „Niška Banja“, nakon pregleda bolesnika u specijalističkoj ambulanti. Hitna stanja i zbrinjavanje reumatoloških bolesnika koji zahtevaju brzu hospitalizaciju, realizuje se nakon konzilijarnog sagledavanja (komisija za prioritetne prijeme na kliniku).
Na zakazanu hospitalizaciju bolesnici dolaze radnim danima tokom prepodneva. Bolesnici se prvo javljaju odgovornoj sestri (I sprat stacionara „Zelengora“) sa specijalističkim izveštajem reumatologa ili interniste koji je indikovao prijem, a potom prijemnoj službi Instituta – „Radon“ IV sprat, gde se otvara istorija bolesti i određuje smeštaj u stacionaru “Zelengora”.
Napomena:
Prilikom dolaska na zakazanu hospitalizaciju bolesnici moraju doneti:
- Uput za stacionarno lečenje iz zdravstvene ustanove primarne zdravstvene zaštite- Doma zdravlja;
- Uput lekarske komisije – osiguranici van filijale RFZO-a Niš;
- Overenu zdravstvenu knjižicu;
- Ličnu kartu;
- Medicinsku dokumentaciju koja je navedena prilikom zakazivanja termina (sva ranija medicinska dokumentacija i izveštaj lekara reumatologa ili lekara interniste koji je indikovao prijem).
Preporučujemo da za prijem na Kliniku za kardiovaskularne bolesti, Službu ortopedije, Kliniku za reumatologiju i Kliniku za specijalizovanu rehabilitaciju ponesete sledeće stvari:
- pidžamu / spavaćicu sa presvlakom, rublje;
- higijenski pribor;
- papuče;
- brojeve telefona bliskih rođaka;
- novine, knjige, ukrštene reči;
- sve lekove koje ste pili kod kuće ili originalna pakovanja;
- Lekove koje ćete dobijati na klinikama biće Vam propisani od strane naših lekara.
Ulaskom u Institut Vi ste u zoni naše odgovornosti i staranja zato ni jedan lek ne možete uzimati bez odobrenja ordinirajućeg lekara. Molimo da se ovog uputstva pridržavate u potpunosti kako bismo izbegli rizik koji nosi uzimanje nekih lekova i interakcija sa nekim drugim koje ćete dobijati na klinikama.
NE nosite vrednosti (nakit, velike sume novca i sl.). Ne možemo garantovati za njihovu sigurnost.
Posete pacijentima
Vreme poseta : od 13 do 14č svakodnevno.
Lični kontakt rodbine sa ordinirajućim lekarem je moguć, a najbolje je da to bude u vremenu od 13 do 14č.
Prevoz
Institut „Niška Banja“ ne raspolaže svojim voznim parkom ali omogućava prevoz bolesnika na međuklinička ispitivanja i preglede na teritoriji Niša kao i prevoz u druge bolnice u koje se bolesnici prevode radi daljeg lečenja. Služba ortopedije bolesnicima može obezbediti prevoz do kuće, po završenom lečenju, kolima hitne pomoći matičnog fonda.
Molimo sve pacijente da se pridržavaju kućnog reda.
Izvod iz pravilnika o kućnom redu nalazi se u svakoj sobi na svim Klinikama.
INDIKACIJE
REUMATOLOGIJA
a) Bolesti lokomotornog aparata
- Zapaljenski reumatizam
-
- Reumatoidni artritis
- Seronegativne spondiloartropatije :
-
-
- Psorijazni artritis
- Behterevljeva bolest
- Reaktivni artritis
- Enteropatijske spondiloartropatije
- Sistemske bolesti vezivnog tkiva:
- Sistemski eritemski lupus
- Sistemska skleroza
- Dermatopolimiozitis
- Vaskulitisi
- Sjogrenov sindrom
-
- Degenerativni reumatizam
- Artroze sa sekundarnom inflamacijom
- Osteoartroza kičmenog stuba i perifernih zglobova (ambulantno-polikliničko zbrinjavanje)
- Ektraartikularni reumatizam
- Fibroziti
- Mioziti
- Tendiniti
- Burziti
- Metabolički reumatizam (Osteoporoza, giht, hondrokalcinoza i dr.)
REHABILITACIJA – REUMATSKA OBOLjENjA
M05.8 – Drugi seropozitivni reumatoidni artritis
M05.9 – Seropozitivni reumatoidni artritis, neoznačen
M06.0 – Seronegativni reumatoidni artritis
M08 – Juvenilni artritis
M34.0 – Progresivna skleroderma
M34.1 – CREST sindrom
M45 – Zapaljenje pršljena sa ukočenošću
M07 – Psorijazna oboljenja i enteropatička oboljenja zgloba
M02.3 – Reiterova bolest (hronični oblik)
M33 – Zapaljenje kože i više mišića (MMT manji od 4)