
Rad Klinike odvija se kroz četiri odeljenja raspoređenih u stacionaru „Radon” (odeljenje A, B, C) i stacionaru „Terme” (odeljenje D). Na svim odeljenjima se obavlja specijalizovana rehabilitacija kardiovaskularnih pacijenata po indikacijama Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje: pacijenti nakon infarkta srca, bajpas operacije na srcu i drugim krvnim sudovima, zamene zaliska veštačkim i pacijenti sa srčanom slabošću.
-
Odeljenje „A” za specijalizovanu rehabilitaciju kardiovaskularnih bolesnika – načelnik prof. dr Dragan Đorđević;
-
Odeljenje „B” za specijalizovanu rehabilitaciju kardiovaskularnih bolesnika – načelnik prim. dr Ivana Nikolić-Pavlović;
-
Odeljenje „C” za specijalizovanu rehabilitaciju kardiovaskularnih bolesnika – načelnik prof. dr Ivan Tasić;
-
Odeljenje „D” za specijalizovanu rehabilitaciju kardiovaskularnih bolesnika – načelnik doc. dr. Dejan Petrović;
Klinika za rehabilitaciju raspolaže sa 350 kreveta u jednokrevetnim, dvokrevetnim i trokrevetnim sobama. Rad na odeljenjima odvija se kroz svakodnevne vizite sobnog lekara i sestre, uz vizitu sa načelnikom jednom nedeljno.
Brigu o pacijentima vodi iskusan tim koji čine profesori Medicinskog fakulteta u Nišu, specijalisti interne medicine – kardiologije, medicinske sestre i tehničari, fizioterapeuti, lekari specijalisti fizikalne medicine i rehabilitacije, neurolozi, logopedi i dr.
Program kardiološke rehabilitacije integralni je deo lečenja u modernoj kardiologiji i dizajniran je prema preporukama Evropskog udruženja kardiologa.
Kardiološka rehabilitacija obuhvata niz mera i procedura a sve sa ciljem postizanja najboljeg mogućeg fizičkog, mentalnog i socijalnog stanja pacijenata, tako da pacijenti nakon akutne epizode kardiovaskularnih bolesti uspevaju da očuvaju ili ponovo zauzmu mesto u zajednici i nastave sa svojim aktivnim životom. Kontinuirani i dozirani fizički trening je osnova programa i sadržaja kardiološke rehabilitacije.
Ciljevi kardiološke rehabilitacije dele se na:
-
Fizičke – upoznavanje sa fizičkim ograničenjima, prilagođavanje na život sa somatskim invaliditetom, optimizovanje tolerancije napora i procene uzroka ograničenja
-
Psihološke – pobeđivanje straha od fizičkog opterećenja, obnavljanje emocionalne stabilnosti i život sa bolestima srca u konstruktivnom obliku
-
Socijalne – održavanje nezavisnog stila života, vraćanje poslu i svakodnevnim obavezama, ali i porodičnim i društvenim ulogama.
Osnovni postupci rehabilitacije sastoje se od:
-
Svakodnevnog treninga na ergobiciklu i grupnih vežbi u sali (i bazenu) pod vođstvom fizioterapeuta uz psihološku podršku (pojedinačne sesije i rad u malim grupama)
-
Edukacija kroz različita predavanja o doživotnoj sekundarnoj prevenciji kardiovaskularnih bolesti, grupnih i individualnih šetnji po obeleženim stazama i dijetalnoj ishrani
-
Vežbi koje se odvijaju u prirodi u delu godine kada vremenski to uslovi dozvoljavaju
Pored same rehabilitacije, kod svakog pacijenta se sprovodi dijagnostička procena kliničkog stanja i, ukoliko je potrebno, vrši se korekcija medikamentne terapije.
Nakon pregleda i elektrokardiograma rade se dodatna ispitivanja: laboratotija, test fizičkim opterećenjem, a po potrebi se mogu uraditi vanstandarnda ispitivanja za ove bolesnike, kao što su ehokardiografija, stres ehokardiografija, 24-časovni ambulatorni monitoring krvnog pritiska, 24-časovni holter monitoring, pregled vratnih krvnih sudova i dr. Kroz razgovor bolesnika sa medicinskim osobljem rešavaju se sve dileme koje bolesnik ima, a dodatno se organizuju i predavanja za bolesnike jednom nedeljno. Utiče se na promenu loših životnih navika i sprovedi se korekcije faktora rizika odgovornih za nastanak kardiovaskularnih bolesti.
Nakon boravka u Institutu pacijent dobija otpusnu listu sa kompletnom dijagnostikom, odgovarajućom terapijom i upustvom za dalji način života.