Fizikalna medicina i rehabilitacija
Odeljenje fizikalne medicine i rehabilitacije se bavi dijagnostikovanjem, lečenjem i rehabilitacijom oboljenja i povreda lokomotornog sistema u ambulantnim i stacionarnim uslovima.
Ambulantni rad podrazumeva svakodnevne specijalističke i subspecijalističke preglede (specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije i subspecijalista reumatologije). Prostorno se ambulante nalaze u “Starom kupatilu” i godišnje se obavo 9000 do 10000 pregleda. Na ovaj način se, na osnovu najsavramenijih dijagnostičkih metoda koje poznaje savremena medicina, postavlja dijagnoza, sprovodi lečenje i kontinuirano prate pacijenti, koji su u mogućnosti da dolaze na ambulantnu rehabilitaciju.
Uz pacijente sa odobrenjem RFZO – a, na stacionarni tretman primamo i pacijente koji sami snose troškove lečenja. Stacionarni deo odeljenja raspolaže sa 94 postelja u stacionaru “Zelengora”. Smeštaj je u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama, sa kupatilom, telefonom i televizorom.
Na odeljenju E se sprovodi rana i produžena specijalizovana rehabilitacija:
- pacijenata nakon operativnih zahvata na oropedskoj hirurgiji, neurohirurgiji, nakon trauma, korektivnih intervencija na koštanozglobnom sistemu, artroskopskih operacija, ugradnje veštačkih kukova i kolena, operacija diskus hernije, operacije ligamenata, itd.
- pacijenata sa zapaljenskim reumatizmom (reumatoidni artritis, M. Behterev…), degenerativnim reumatizmom (artroze, spondiloze, diskopatije) vanzglobnim reumatizmom (mioziti, fibroziti, fibromijalgija)
- pacijenata sa metaboličkim oboljenjima (giht, osteoporoza)
- pacijenata sa bolestima nervnog sistema(oboljenja centralnog nervnog sistema, stanja nakon šloga – hemipareze i hemiplegije, multipla skleroza, nakon preležanog mijelitisa, poliradikulopatije, cerebralne paralize…)
- pacijenata sa oboljenjima perifernog nervnog sistema(traumatska oštećenja nerava, mono i polineuritisa)
- pacijenata sa oboljenjima perifernih krvih sudova (obliterantna ateriskleroza, komplikacije dijabetesa, varikoznog sindroma, limfedema…)
Posebna pažnja se posvećuje pozitivnoj radnoj atmosferi i izuzetno dobrim profesionalnim i međuljudskim odnosima svih članova tima.
Pristup svim našim pacijentima je strogo individualan uz primenu posebnog plana i programa lečenja za svakog pacijenta ponaosob pri čemu se vodi računa o telesnim, duševnim, duhovnim i socijalnim potrebama. Naš prvi zadatak je poboljšanje kvaliteta života naših pacijenata i edukacija zaštitnim položajima kroz obavljanje aktivnosti svakodnevnog života. Takođe je veoma važna i edukacija članova porodica.
Kako bi bili što bolji za one zbog kojih i postojimo, a to su naši pacijenti, svi članovi rehabilitacionog tima (lekari, fizioterapeuti, medicinske sestre, defektolog, nuticionista, pomoćni radnici na nezi bolesnika) su stalni učesnici edukacija iz komunikacionih veština i kontinuiranih medicinskih edukacija.
Naš cilj je, da uz primenu najsavremenijih modaliteta balneofizikalnih procedura (hidriterapije, peloidoterapije, svetlosne terapije, elektroterapije, mehanoterapije, termoterapije, magnetoterapije, elektrostimulacije, kineziterapije i dr.), uspostavimo poverenje naših pacijenata i uvere se , da se na našem odeljenju brišu granice između lečenja i uživanja.