Шеф Прим. мр сци. мед.Бојан Илић
Делатност Клинике за кардиологију у оквиру Института „Нишка Бања“ се састоји у примени свих врста неинвазивних дијагностичких процедура које модерна кардиологија познаје као и терапије кардиолошких обољења.
Клиника за кардиологију обавља прегледе хитних кардиолошких стања:
- Акутни инфаркт миокарда(срца)
- Акутна срчана слабост (погоршање хроничне срчане слабости)
- Хипертензивна криза
- Дисекција аорте
- Плућна тромбоемболија
- Поремећаји ритма – малигне аритмије и поремећаји спровођења
- Болести перикарда- тампонада срца
и интервенције у оквиру пријемне амбуланте кардиолошке службе. Са друге стране кроз специјалистичке прегледе прави тријажу болесника којма је неопходно хитно кардиолошко збрињавање и испитивање ради процене стања кардиоваскуларног система.
Кардиологија располаже са 40 постеља, а у саставу одељења су: коронарна јединица, полуинтензивна нега са болничким делом и врхунски опремљена неинвазивна функционална дијагностика. У оквиру Клинике успешно функционишу и Кабинети за хиперлипидемију, хипертензију, коронарну болест и срчану слабост. Кроз кабинете се болесници у потпуности едукују о природи своје болести уз сагледавање комплетног стања и свих придружених фактора ризика. Спроводи се терапија по свим важећим европским и светским протоколима (смерницама) али увек поштујући индивидуални приступ сваком болеснику понаособ.
Коронарна јединица са пет кревета:
У постојећим условима може се планирати лечење 430 болесника са укупно 2400 болесничких дана.
Полунинтензивна нега са три постеље:
Планира се лечење 370 болесника са 2100 болесничких дана.
Општа нега – кардиолошко одељење: структура – 16 двокреветних соба. Укупан капацитет: 32 болесничких постеља.
Простор је довољан за смештај болесника ради постављајња адекватне дијагнозе, лечења, процене радне способности и ране рехабилитације кардиоваскуларних болесника. У постојећим просторним условима може се планирати 1100 болесника са укупно 8500 болесничких дана.
Значајан део делатности представља и едукација кадрова из области кардиологије по свим организационим сегментима Клинике за кардиологију, а постоји и стално учешће у научно-истраживачком раду.
Скоро сви лекари су едуковани да поред рада на одељењу обављају све неинвазивне дијагностичке процедуре (ултразвук срца, доплер крвних судова врата, тестови оптерећења, 24ч Холтер ЕКГ, 24ч мониторинг крвног притиска). Сви лекари, сестре и медицински техничари су прошли курс из Ургентне медицине и кардио-пулмоналне реанимације.
Кардиологија је конципирана тако да прима и лечи сва ургентна стања из области неинвазивне кардилогије. У оквиру кардиолошке дијагностике раде се и фармаколошки и напором провоцирани стрес-ехо тестови, kao и ерегоспирометријско тестирање што омогућава бољу дијагностику коронарне болести. Кардиолошка дијагностика се обавља за болеснике који се лече на клиници и амбулантне болеснике. Кроз КВ Клинику болесници се сагледавају и кроз једнодневно испитивање у виду дневне болнице , на основу упута лекара интернисте-кардиолога из специјалистичких амбуланти Института.
Кардиолози Института „Нишка Бања“ су учестовали и учестују у више мултицентричних међународних студија и у исто време су учесници бројних домаћих и међународних конгреса. Аутори су бројних радова, а велики број њих је објављен у страним часописима и другим публикацијама. Учествовали су у писању више универзитетских уџбеника.
Клиника може да се похвали и успешном организацијом чувеног симозијума из кардиологије са међународним учешћем који се одржава сваке друге године у Институту. Притом се штампају сви радови у целини тако да су књиге са симпозијума извор нових и савремених знања из кардиологоије.
Коронарна јединица
Коронарна јединица је одсек кардиологије, који се бави лечењем и збрињавањем болесника са нишког региона. Збрињавају се сви болесници са напред споменутим ургентним стањима (акутни инфаркт миокарда(срца), акутна срчана слабост (погоршање хроничне срчане слабости), хипертензивна криза, дисекција аорте, плућна тромбоемболија, поремећаји ритма – малигне аритмије и поремећаји спровођења, болести перикарда- тампонада срца).
Коронарна јединица од самог оснивања ишла је у корак са најновијим методама у лечењу и праћењу болесника са коронарном болешћу и другим акутним обољењима срца. Сталним напретком у терапији ових болести, методе лечења у њој су се мењале и прилагођавале најпрогресивнијим ставовима. Коронарна јединица је реновирана 2021. године, када је у њој постављено шест монитора последње генерације, уз могућност централног мониторинга и праћења виталних функција свих болесника. Ово је довело до знатно бржег и ефикаснијег реаговања на поремећаје стања пацијената и повећање квалитета лечења. Сем коронарне јединице постоји и плуинтнезивна нега са три кревета који су опремељени такође монитором за праћење болесника.
Остали кревети су у оквиру опште неге кардиолошког одељења, двокреветне собе са пуним стандардом где се примају болесници из коронарне и полуинтензивне, неге али и болесници који су на високом кардиоваскуларном ризику ради комплетног испитивања срца.
У приземљу стационара „Радон“ у оквиру Клинике за Кардиологију 24 часа дневно ради савремено опремљена амбуланта за тријажу и пријем болесника са акутном кардиоваскуларном патологијом.