RANA DIJAGNOSTIKA I PRAVOVREMENO PREPOZNAVANJE SIMPTOMA KLJUČNI SU FAKTORI ZA USPEŠNO LEČENJE I OČUVANJE DUGOROČNOG ZDRAVLJA

Institut „Niška Banja“, u sredu 29.07.2026. u emisiji „Jutro“ na Niš Tv, predstavila dr Mirjana Mladenović, fizijatar, kroz priču o Elektromioneurografiji (EMNG).

Ona je objasnila samu metodu Elektromioneurografije (EMNG) kao ključnu dijagnostičku metodu kojom se ispituje električna aktivnost mišića i provodljivost perifernih nerava. Ova metoda direktno utvrđuje da li je uzrok vaših tegoba (poput trnjenja, slabosti ili bola) problem u samom mišiću, perifernom nervu ili u korenu nerva koji izlazi iz kičmene moždine.

Dr Mladenović je istakla da se pregled sastoji iz dva dela, a to su : Elektroneurografija (ENG) kada pratimo električnu aktivnost nerva i Elektromiografija (EMG) kada pratimo električnu aktivnost mišića. Lekar će vas najčešće uputiti na ovaj pregled ako primetite sledeće simptome: trnjenje i mravinjanje u rukama ili nogama, gubitak osećaja ili pojačana osetljivost na dodir, mišićna slabost, grčevi ili vidljivo propadanje (atrofija) mišića i hronični bolovi u vratu ili krstima koji se šire u ekstremitete.

U Institutu se kako je naglasila dr Mladenović, ovom metodom uspešno dijagnostikuje širok spektar neuroloških i mišićnih poremećaja: kompresivne neuropatije – najčešći primer je sindrom karpalnog tunela (pritisak na nerv u ručnom zglobu), radikulopatije – pritisak na koren nerva u kičmi, najčešće izazvan diskus hernijom (išijas), polineuropatije – oštećenja više perifernih nerava, koja su česta komplikacija kod pacijenata sa dijabetesom, primarne bolesti mišića – različiti oblici mišićnih distrofija ili upalnih procesa u mišićima (miozitisi), bolesti motornog neurona – ozbiljna oboljenja poput amiotrofične lateralne skleroze (ALS).