„NAPRAVITE KORAK SA NAMA DA BI VAM SVI OSTALI KORACI BOLJE IŠLI“
Više od godinu dana suočavamo se sa novom infekcijom svetskih razmera izazvanom SARS-CoV-2 (COVID 19) tipom virusa. Zbog zahvaćenosti skoro svih zemalja sveta proglašena je PANDEMIJA od strane Svetske zdravstvene organizacije (WHO). Sredinom maja 2021 po podacima WHO od COVID infekcije obolelo je 164 miliona ljudi a 3.4 miliona je umrlo. Ceo svet je preokupiran akutnim zbrinjavanjem i lečenjem infekcije ali kako vreme prolazi javlja se još jedan post COVID problem. Prikupljanjem brojnih iskustva iz prakse, struka počinje da se suočava i sa pitanjima koja se tiču oporavka i borbe sa dugoročnim posledicama ovog oboljenja. Nakon oporavka od akutne Covid infekcije negde oko 30% bolesnika pati od kratkoročnih ili dugoročnih posledica iste. Pacijenti koji se oporavljaju nakon COVID-19 infekcije imaju različite simptome:
- hronični umor, malaksalost i slabost mišića
- otežano disanje, kašalj i bol u grudima
- ubrzan i/ili nepravilan srčani rad
- problemi sa pamćenjem i koncentracijom ( “brain fog” – moždana magla)
- bol u zglobovima
- glavobolja
- anksioznost i depresija
- povećanje telesne mase
- poteškoće sa spavanjem (nesanica)
- vrtoglavica, osećaj nestabilnosti i zanošenja pri hodu
- žmarci ili druge kožne senzacije
Sada se već dobro zna da virus COVID -19, ne pogađa samo pluća. Zapravo se radi o multisistemskom oboljenju gde je primarni proces na plućima sa manjim ili većim zahvatanjem i ostalih organa i sistema a prvenstveno kardiovaskularnog, bubrega, nervnog sistema itd.
Stoga lečenje ovih bolesnik zahteva ozbiljan i multidisciplinaran pristup u kome osnovu čine respiratorna i kardiovaskulaturna rehabilitacija. Ona treba da bude namenjena bolesnicima kod kojih je proteklo minimalno 4 nedelje od završetka lečenja od Covid-19 infekcije. Rehabilitacija je pogodna je za sve bolesnike koji su imali infekciju a prvenstveno kod onih koji i dalje imaju prethodno opisane simptome. Samim tim su, nakon ozdravljenja od same infekcije, potrebne češće kontrole i pregledi lekara različitih specijalnosti kao i ono što Vam mi nudimo specijalizovana rehabilitacija post Covid bolesnika.
Sve ovo zahteva veoma prisan kontakt između lekara i pacijenta, što znači da pacijenti moraju da se leče multidisciplinarno.
Kod pacijenata koji su imali komplikacije tokom bolesti potrebno je i kompleksnije lečenje radi što boljeg opravka i povratka svakodnevnim životnim aktivnostima.
U prvom planu je, naravno, poboljšanje rada disajnih puteva. Neophodno je da podstaknemo snagu vaše disajne muskulature, bolju prokrvljenost i razmenu gasova u plućima.
Zato je najvažnije da mere i vežbe koje primenjujemo imaju prilagođen pristup svakom bolesniku ponaosob – individualan pristup.
Kod svakog od Vas pri prijemu odradiće se kompletan kardiovaskularni pregled kroz : fizikalni nalaz, ultra zvuk srca i ergometrijski test opterećenja uz početne bazične analize krvi i urina, odrediće se saturacija krvi kiseonikom (pulsna oksimetrija) i to će biti jedan od parametara praćenja i uspešnosti terapije. Regulisaće se vrednosti krvnog pritiska kao i obavezno medicinsko savetovanje o korekciji faktora rizika za aterosklerozu ili koronarnu bolest. Kompletno će da Vam se odredi medikamentna terapija za stanje vašeg kardiovaskularnog sistema.Na osnovu obavljenih pregleda svakom bolesniku odrediće se program specijalizovanog vežbanja sa tačnim intezitetom, trajanjem, tipom i učestalošću za period proveden na rehabilitaciji u trajanja od 10 -14 dana.
Napomena:
Program nije namenjen pacijentima koji su u procesu aktivnog lečenja Covid 19, ili imaju simptome infekcije