„НАПРАВИТЕ КОРАК СА НАМА ДА БИ ВАМ СВИ ОСТАЛИ КОРАЦИ БОЉЕ ИШЛИ“
Више од годину дана суочавамо се са новом инфекцијом светских размера изазваном Sars-COV-2 (Covid 19) типом вируса. Због захваћености скоро свих земаља света проглашена је ПАНДЕМИЈА од стране Светске здравствене организације (WHO). Средином маја 2021 по подацима WHO од COVID инфекције оболело је 164 милиона људи а 3.4 милиона је умрло. Цео свет је преокупиран акутним збрињавањем и лечењем инфекције али како време пролази јавља се још један пост COVID проблем. Прикупљањем бројних искуства из праксе, струка почиње да се суочава и са питањима која се тичу опоравка и борбе са дугорочним последицама овог обољења. Након опоравка од акутне Цовид инфекције негде око 30% болесника пати од краткорочних или дугорочних последица исте. Пацијенти који се опорављају након COVID-19 инфекције имају различите симптоме:
- хронични умор, малаксалост и слабост мишића
- отежано дисање, кашаљ и бол у грудима
- убрзан и/или неправилан срчани рад
- проблеми са памћењем и концентрацијом ( “браин фог” – мождана магла)
- бол у зглобовима
- главобоља
- анксиозност и депресија
- повећање телесне масе
- потешкоће са спавањем (несаница)
- вртоглавица, осећај нестабилности и заношења при ходу
- жмарци или друге кожне сензације
Сада се већ добро зна да вирус COVID -19, не погађа само плућа. Заправо се ради о мултисистемском обољењу где је примарни процес на плућима са мањим или већим захватањем и осталих органа и система а првенствено кардиоваскуларног, бубрега, нервног система итд.
Стога лечење ових болесник захтева озбиљан и мултидисциплинаран приступ у коме основу чине респираторна и кардиоваскулатурна рехабилитација. Она треба да буде намењена болесницима код којих је протекло минимално 4 недеље од завршетка лечења од Covid-19 инфекције. Рехабилитација је погодна је за све болеснике који су имали инфекцију а првенствено код оних који и даље имају претходно описане симптоме. Самим тим су, након оздрављења од саме инфекције, потребне чешће контроле и прегледи лекара различитих специјалности као и оно што Вам ми нудимо специјализована рехабилитација пост Covid болесника.
Све ово захтева веома присан контакт између лекара и пацијента, што значи да пацијенти морају да се лече мултидисциплинарно.
Код пацијената који су имали компликације током болести потребно је и комплексније лечење ради што бољег оправка и повратка свакодневним животним активностима.
У првом плану је, наравно, побољшање рада дисајних путева. Неопходно је да подстакнемо снагу ваше дисајне мускулатуре, бољу прокрвљеност и размену гасова у плућима.
Зато је најважније да мере и вежбе које примењујемо имају прилагођен приступ сваком болеснику понаособ – индивидуалан приступ.
Код сваког од Вас при пријему одрадиће се комплетан кардиоваскуларни преглед кроз : физикални налаз, ултра звук срца и ергометријски тест оптерећења уз почетне базичне анализе крви и урина, одредиће се сатурација крви кисеоником (пулсна оксиметрија) и то ће бити један од параметара праћења и успешности терапије. Регулисаће се вредности крвног притиска као и обавезно медицинско саветовање о корекцији фактора ризика за атеросклерозу или коронарну болест. Комплетно ће да Вам се одреди медикаментна терапија за стање вашег кардиоваскуларног система.На основу обављених прегледа сваком болеснику одредиће се програм специјализованог вежбања са тачним интезитетом, трајањем, типом и учесталошћу за период проведен на рехабилитацији у трајања од 10 -14 дана.
Напомена:
Програм није намењен пацијентима који су у процесу активног лечења Covid 19, или имају симптоме инфекције