Болничко лечење – хоспитализација је неопходна и медицински оправдана уколико је потребна здравствена заштита или њен део (дијагностика, лечење, операција, рехабилитација и сл.) која може да се спроведе искључиво у стационарним (болничким) условима, односно уколико се здравствена заштита не може обезбедити амбулантним или кућним лечењем.
- Клиника КВБ
Клиника за кардиоваскуларне болести
Пријем на болничко лечењеПријем болесника на Клинику за кардиобаскуларне болести се обавља у Пријемној кардиолошкој амбуланти – ПКА, Клинике за кардиологију која се налази у приземљу стационара „Радон“. Болесник може бити хоспитализован на Клинику као заказан или као хитан случај.
Потребу стационарног лечења индикује лекар специјалиста кардиолог Института, након прегледа у специјалистичким амбулантама. Пацијент онда са извештајем лекара кардиолога одлази на V спрат стационара „Радон“ – Клиника за КВБ, где од одговорне сестре клинике добије термин за хоспитализацију. Ако је пацијент са територије РФЗО филијале Ниш у обавези је да од стране изабраног лекара прибави упут за стационарно лечење у Институту. A aко је пацијент из осталих филијала РФЗО-а, пацијент се на болничко одељење упућује на основу оцене лекарске комисије која индикује болничко лечење.
На заказану хоспитализацију болесници долазе радним данима током преподнева до девет часова. Болесници се прво јављају у пријемну кардиолошку амбуланту где се прави ЕКГ запис и прилаже уз осталу тражену медицинску документацију. Хоспитализацију одобрава надлежни лекар, након прегледа болесника у ПКА и приложене медицинске документације.
Након одобрене хоспитализације болесник се упућује на Клинику за КВБ V спрат стационара „Радон“ , где се спроводити даље испитивање и лечење. Током хоспитализације се у зависности од природе обољења могу обавити прегледи попут неинвазивних тестова (ултразвук срца, тестови оптерећења, 24ч Холтер ЕКГ, 24ч мониторинг крвног притиска, стрес ЕХО тест и сл.). Болесници са срчаном слабошћу могу бити хоспитализовани ради реевалуације општег стања, додатног испитивања и оптимизације терапије.
Хитан пријем болесника одобрава дежурни лекар у ПКА, након прегледа болесника и евентуланог додатног испитивања. Као хитни случајеви се примају они болесници којима се је потребна тренутна медицинска помоћ, како би се избегло довођење у животну опасност, односно непоправљиво или озбиљно слабљење или оштећење здравља или смрт. Уколико природа хитног медицинског стања то захтева, тј. непосредно животно угрожени болесници се примају у Јединицу интензивне кардиолошке неге – коронарну јединицу, где им се пружа хитна медицинска помоћ. ПКА ради 24 часа дневно. Болесници који се примају као хитни случајеви могу бити примљени и без упута. На основу потврде о болничком лечењу коју издаје ординирајући лекар током хоспитализације, лекар опште праксе издаје упут који је потребно доставити накнадно.
Напомена:
Приликом доласка на заказану хоспитализацију болесници морају донети:
- Упут за стационарно лечење из здравствене установе примарне здравствене заштите – Дома здравља;
- Упут лекарске комисије – осигураници ван филијале РФЗО-а Ниш;
- Оверену здравствену књижицу;
- Личну карту;
- Медицинску документацију која је наведена приликом заказивања термина.
- Реуматологија
Клиника за реуматологију
Пријем на болничко лечењеПотребу стационарног лечења индикује лекар специјалиста реуматолог Института „Нишка Бања“ – за пацијенте са територије филијале РФЗО Ниш, или лекар специјалиста интерне медицине на примарном и секундарном нивоу здравствене заштите за пацијенете ван територије филијале РФЗО Ниш, након прегледа у специјалистичким амбулантама. Пацијент онда са извештајем лекара реуматолога или лекара специјалисте интерне медицине одлази на I спрат стационара „Зеленгора“ – Клиника за реуматологију, где од одговорне сестре клинике добије термин за хоспитализацију. Добијање термина може се обавити и телефонским путем 018/502-032 у времену 7:30 до 14:30 ч. Ако је пацијент са територије РФЗО филијале Ниш у обавези је да од стране изабраног лекара прибави упут за стационарно лечење у Институту. Ако је пацијент из осталих филијала РФЗО-а, пацијент се на болничко одељење упућује на основу оцене лекарске комисије која индикује болничко лечење.
Индикацију за хитну или брзу хоспитализацију поставља лекар специјалиста реуматолог Института „Нишка Бања“, након прегледа болесника у специјалистичкој амбуланти. Хитна стања и збрињавање реуматолошких болесника који захтевају брзу хоспитализацију, реализује се након конзилијарног сагледавања (комисија за приоритетне пријеме на клинику).
На заказану хоспитализацију болесници долазе радним данима током преподнева. Болесници се прво јављају одговорној сестри (I спрат стационара „Зеленгора“) са специјалистичким извештајем реуматолога или интернисте који је индиковао пријем, а потом пријемној служби Института – „Радон“ IV спрат, где се врши смештај и отвара историја болести.
Напомена:
Приликом доласка на заказану хоспитализацију болесници морају донети:
- Упут за стационарно лечење из здравствене установе примарне здравствене заштите- Дома здравља;
- Упут лекарске комисије – осигураници ван филијале РФЗО-а Ниш;
- Оверену здравствену књижицу;
- Личну карту;
- Медицинску документацију која је наведена приликом заказивања термина (сва ранија медицинска документација и извештај лекара реуматолога или лекара интернисте који је индиковао пријем).
- Ортопедија
Служба Ортопедије
Пријем на болничко лечењеПацијенти за болничко одељење Ортопедије се упућују тако што, ако су са територије РФЗО филијале Ниш најпре од стране изабраног лекара или специјалисте упути на преглед ортопеда у Институт (пацијенти из осталих филијала се на преглед ортопеда у Инститит шаљу на основу оцене лекарске комисије), који онда поставља индикацију за одређену хирушку интервенцију. Уколико је реч о хирушкој интервенцији уградње ендопротезе кука пацијент се ставља на листу чекања.
Када се стекну услови за операцију пацијент се о томе обавештава. На основу упута изабраног лекара или оцене лекарске комисије пацијент се упућује на стационарно лечење одељења Ортопедије. Пријем на одељење се може обавити од 8 до 14:30 часова (у време договорено са лекаром који је индиковао пријем).
На заказану хоспитализацију болесници долазе радним данима током преподнева. Болесници се прво јављају лекару који је индиковао пријем (приземље стационара „Зеленгора“), а потом пријемној служби Института – „Радон“ IV спрат, где се врши смештај и отвара историја болести.Поштујте заказано време пријема.
У случају изненадне спречености да дођете или да на време стигнете, обавестите о томе лекара који је индиковао пријем путем телефона 018/502 – 022.Напомена:
Приликом доласка на заказану хоспитализацију болесници морају донети:
- Упут за стационарно лечење из здравствене установе примарне здравствене заштите- Дома здравља;
- Упут лекарске комисије – осигураници ван филијале РФЗО-а Ниш;
- Оверену здравствену књижицу;
- Личну карту;
Медицинску документацију која је наведена приликом заказивања термина (сва ранија медицинска документација и извештај лекара ортопеда који је индиковао пријем).
- Рехабилитација
Клиника за специјализовану рехабилитацију
Пријем на рехабилитацијуНакон добијеног одобрења од стране Републичког фонда за здравствено осигурање потребну документацију за остваривање специјализоване рехабилитације потребно је послати на адресу Института „Нишка Бања“: улица Српских Јунака број 2, 18205 Нишка Бања.
Позив о остваривању рехабилитације добијате од пријемне службе Института „Нишка Бања“ путем телефона или путем препоручене поште.
Поштујте заказани термин пријема и понесите све потребне ствари и документацију. У случају изненадне спречености да на време стигнете у Институт, потребно је да обавестите надлежну пријемну службу путем телефона 018/502-010, 502 – 020 и 502 – 030.Потребна документација за пријем:
- здравствена књижица (оверена);
- лична карта;
- ранија медицинска документација;
- новац за партиципацију или документ на основу чега сте ослобођени исте.
- Напомена
Препоручујемо да за пријем на Клинику за кардиоваскуларне болести, Службу ортопедије, Клинику за реуматологију и Клинику за специјализовану рехабилитацију понесете следеће ствари:
- пиџаму / спаваћицу са пресвлаком, рубље;
- хигијенски прибор;
- папуче;
- бројеве телефона блиских рођака;
- новине, књиге, укрштене речи;
- све лекове које сте пили код куће или оригинална паковања;
- Лекове које ћете добијати на клиникама биће Вам прописани од стране наших лекара.
Уласком у Институт Ви сте у зони наше одговорности и старања зато ни један лек не можете узимати без одобрења ординирајућег лекара. Молимо да се овог упутства придржавате у потпуности како бисмо избегли ризик који носи узимање неких лекова и интеракција са неким другим које ћете добијати на клиникама.
НЕ носите вредности (накит, велике суме новца и сл.). Не можемо гарантовати за њихову сигурност.
Посете пацијентима
Време посета : од 13 до 14ч свакодневно.
Лични контакт родбине са ординирајућим лекарем је могућ, а најбоље је да то буде у времену од 13 до 14ч.Превоз
Институт „Нишка Бања“ не располаже својим возним парком али омогућава превоз болесника на међуклиничка испитивања и прегледе на територији Ниша као и превоз у друге болнице у које се болесници преводе ради даљег лечења. Служба ортопедије болесницима може обезбедити превоз до куће, по завршеном лечењу, колима хитне помоћи матичног фонда.Молимо све пацијенте да се придржавају кућног реда.
Извод из правилника о кућном реду налази се у свакој соби на свим Клиникама.